Najmodniejszy kolor w 2025? Zobacz nasze propozycje stylizacji z butelkami termicznymi, filtrującymi i motywacyjnymi w najmodniejszych kolorach roku!

DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł!
DARMOWA DOSTAWA OD 150 zł!
Jakie prace wykonywać w styczniu w ogrodzie? Jakie prace wykonywać w styczniu w ogrodzie? Warto rozpocząć od sprawdzenia stanu drzew i krzewów oraz przygotowanych przez nas zabezpieczeń przed mrozem. Mogły zostać zniszczone przez wiatr, śnieg, zwierzęta lub inne czynniki. Następnie można zabrać się za przygotowanie gleby oraz posianie roślin i warzyw w miniszklarenkach. W tym artykule znajdziesz wskazówki jak przygotować ogród na wiosnę… na piękno trzeba niestety zapracować!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś... warto okryć rośliny, które nie są odporne na niskie temperatury (zwłaszcza róże oraz krzewy ozdobne) agrowłókniną lub słomą. Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie zimy są łagodniejsze, możesz już przygotować glebę do wiosennego siewu i nasadzeń. Polecamy w cieplejsze dni zająć się usuwaniem chwastów oraz spulchnieniem gleby za pomocą kompostownika.
Niby prosta rzecz, ale często się o tym zapomina! Zwróć uwagę na to, że drzewa obciążone śniegiem są bardziej podatne na uszkodzenia (zwłaszcza kora i młode pędy). Zalecamy używanie miotły z miękkim włosiem lub rękawicy. Zacznij od potrząsania niższymi gałęziami, stopniowo przechodząc do wyższych partii drzewa lub krzewu. Szufelki i metalowe grabie radzimy przechować do wiosny i wykorzystać w innym celu!
Zimą w ogrzewanych pomieszczeniach wilgotność może spaść poniżej 40 %. Zalecamy stosowanie nawilżaczy powietrza i umieszczenie roślin doniczkowych na tacy ze żwirkiem i wodą (to zwiększy wilgotność bez ryzyka przelania korzeni). W okresie zimowym rośliny doniczkowe potrzebują mniej wody, ponieważ ich wzrost jest wolniejszy, dlatego ważne jest, aby ziemia była lekko wilgotna, ale nie mokra! Storczyki, które są wrażliwe na zalewanie, najlepiej podlewać dopiero wtedy, gdy ich podłoże jest niemal suche.
Pamiętaj, że regularne sprawdzanie stanu trawy, usuwanie z niej liści, gałęzi czy innych zanieczyszczeń zapobiega gniciu i chorobom trawnika! Co na gnicie trawnika w zimie? Gruba pokrywa śnieżna sprzyja powstawaniu białej grzybni, którą można zniwelować po zimie za pomocą wertykulacji oraz aeracji trawnika.
W styczniu można posiać rośliny całoroczne np. petunie lub wyżliny. Wczesne wysianie umożliwi im prawidłowy rozwój przed posadzeniem na zewnątrz po ostatnich przymrozkach. Jeśli chodzi o warzywa: pomidory, papryka czy ogórki, wysiane w styczniu w warunkach szklarniowych, będą miały przewagę wzrostu oraz będą bardziej odporne na czynniki pogodowe.
W styczniu warto posadzić petunie, begonie, niecierpka szałwię oraz lobelie. Te rośliny potrzebują więcej czasu, aby się rozwinąć. Można próbować również zasadzić w doniczkach rośliny cebulowe: narcyzy oraz tulipany, aby w cieplejsze dni przenieść je do gruntu. Wczesne rozpoczęcie ich uprawy gwarantuje, że będą gotowe do pełnego kwitnienia wczesną wiosną!
Jeśli masz dostęp do szklarni lub innego ogrzewanego miejsca, możesz rozpocząć siew pomidorów, papryki, marchewki, chrzanu, czosnku i rzodkiewki. Te rośliny potrzebują ciepłego startu, aby później mogły rosnąć na zewnątrz. Jakie warzywa do rozsady w styczniu? W rozsadnikach w styczniu warto wysiewać buraki, kapustę, rukolę oraz sałatę. Zachęcamy podczas zimowego siewu do eksperymentowania z różnymi odmianami!
Małe, przenośne szklarenki można łatwo umieścić na parapecie lub w innym dobrze oświetlonym miejscu w domu. Miniszklarenki są idealne do kiełkowania nasion i wczesnej uprawy sadzonek, które później zostaną przeniesione do większej szklarni lub bezpośrednio do gruntu.
Piątka szklarniowa to grupa pięciu popularnych roślin ozdobnych: begonii, lobelii, petunii, szałwii i żeniszka. Ze względu na długi okres wegetacji, ich nasiona należy wysiewać w ogrzewanej szklarni lub na domowym parapecie już od połowy stycznia, aby zapewnić roślinom wystarczająco dużo czasu na rozwój i pełne kwitnienie od czerwca do października.
W styczniu rośliny narażone są na gnicie korzeni w wyniku zbyt wilgotnego podłoża oraz mają zmniejszone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ważne, aby nie przesadzić z nawożeniem!
Skorzystaj z naszych porad i bogatej oferty produktów sklepu PlanetaAGD ze strefy zadbany ogród i zainwestuj swój czas w zimowe prace! Niech ten styczniowy wysiłek będzie wstępem do kolejnego, udanego sezonu ogrodniczego!